RPH



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN GURU (SYARAHAN)

Sekolah:  Menengah Kebangsaan Puteri

Subjek:  Lukisan Kejuruteraan

Tarikh:  20 Februari2013                                 Tingkatan: 4 Cemerlang

Masa :  40 minit

Kehadirian: 30 Orang Pelajar

Topik: 5. Lukisan Terbantu Komputer

Hasil Pembelajaran:
·         Mengenal pasti kelengkapan sistem CAD.
·         Membandingkan pengguna CAD dengan kaedah konvensional.
·         Mengenali perisian AutoCAD dengan fungsinya secara teori.

Objektif Pembelajaran:
Diakhir pengajaran, para pelajar:
·         Dapat menyatakan definisi Peranti Masukan, Peranti Keluaran dan Unit Pemprosesan Pusat.
·         Dapat menyatakan berbezaan antara kelebihan dan keburukan
       sistem CAD.

Pengetahuan Sedia Ada:
a.                   Pelajar telah memahami maksud lukisan terbantu komputer.

Alat Bantu Mengajar
a.       Projektor

Langkah Pembelajaran  

Langkah
Kandungan

Aktiviti Pembelajaran Guru                  

Aktiviti Pembelajaran Pelajar

Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
·   Refleksi pengajaran yang lepas


·   Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
·   Guru menanyakan  
   pelajar akan
   pengajaran
   yang lepas.

·   Guru menayangkan
video perisian terbaru AutoCAD.
·   Pelajar memberi respon pada pertanyaan guru.


·   Pelajar    melihat video yang ditayangkan oleh guru.
Strategi:
            · Soal-jawab
Nilai:
            · Memberi idea
            · Perhatian.
BBM:
·   Klip video
Langkah 1
15 minit
(9:05 – 9:20)
·   Pembelajaran perkakasan komputer
·   Guru menerangkan peranti masukan:
§  Papan kekunci
§  Tetikus
§  Pengimbas
§  Audio/
Video
·   Guru menerangkan peranti keluaran:
§  Pencetak
§  Pemplot
§  Monitor
·      Guru menerangkan Unit Pemprosesan Pusat:

·   Pelajar menumpukan sepenuh perhatian dan membuat cacatan.
Strategi:
·      Penerangan
Nilai:
·      Memberi perhatian
BBM:
·      Persembahan slaid
·      Buku teks
Langkah 2
15 minit
(9:20 – 9:35)
·   . Pembelajaran mengenai sistem Autocad





·   Guru menerangkan kelengkapan sistem AutoCAD serta kelebihan dan keburukan AutoCAD
·   Guru menerangkan kepada pelajar kaedah-kaedah penggunaan perisian Autocad.
·   Guru memberi latihan untuk pengukuhan.
·   Pelajar memberi tumpuan akan penerangan yang diberikan oleh guru serta mencatat isi-isi penting.



Strategi:
·      Penerangan
Nilai:
·      Memberi perhatian
BBM:
·      Persembahan slaid
·      Buku teks
Penutup
5 minit
(9:35 – 9:40)
·   Rumusan
·   Guru membuat refleksi dan kesimpulan tentang perkara yang diajar.
·   Pelajar mendengar refleksi dan kesimpulan yang diucapkan oleh guru.
Strategi:
·      Kesimpulan
Nilai:
·      Memberi perhatian
BBM:
Tiada


 



Refleksi : …………………...............................................................................................................



++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN GURU (MASTERI)

Sekolah:  Menengah Kebangsaan Puteri

Subjek:  Lukisan Kejuruteraan

Tarikh:  23 April 2013                                       Tingkatan: 4 Cemerlang

Masa :  40 minit

Kehadirian: 30 Orang Pelajar

Topik: 5. Lukisan Terbantu Komputer

Hasil Pembelajaran:
·         Membina unjuran ortografik sudut pertama dan ketiga bagi bongkah geometri.

Objektif Pembelajaran:
Diakhir pengajaran, para pelajar:
·         Dapat melukis unjuran ortografik sudut pertama dan ketiga bagi bongkah geometri.

Pengetahuan Sedia Ada:
                  a.                   Pelajar telah memahami konsep dan simbol satah unjuran sudut pertama dan ketiga.
                  b.                   Pelajar telah mengetahui prinsip sukuan unjuran sudut pertama dan unjuran ketiga.

Alat Bantu Mengajar
a.                   Projektor.


Langkah Pembelajaran  


Langkah
Kandungan

Aktiviti Pembelajaran Guru                  

Aktiviti Pembelajaran Pelajar

Strategi/Bahan bantu mengajar(BBM)/Nilai/
Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
·   Refleksi pengajaran yang lepas





·     Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
·   Guru menanyakan  
   pelajar akan
   pengajaran
   yang lepas.


·   Guru menayangkan
video aplikasi lukisan ortografik dalam bidang kejuteraan.
·   Pelajar memberi respon pada                     pertanyaan guru.
                                            
     


·   Pelajar    melihat video yang ditayangkan oleh guru.
Strategi:
·   Soal-jawab
Nilai:
           ·   Memberi idea
           ·   Perhatian.
BBM:
·      Klip video
Langkah 1
15 minit
(9:05 – 9:20)
·   Pendekatan pembinaan unjuran ortografik sudut pertama.
·   Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan 5 orang.

·   Guru memberi helaian nota unjuran ortografik sudut pertama kepada setiap pelajar.

·   Setiap kumpulan diedarkan soalan unjuran ortografik sudut pertama.

·   Guru membincangkan jawapan.


·   Pelajar bergerak mengikut kumpulan masing-masing.










·   Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan secara berkumpulan.

·   Pelajar menerangkan jawapan yang diperoleh langkah demi langkah.

·   Pelajar yang tidak mencapai tahap masteri yang diminta akan mengulangi aktiviti dengan soalan yang lain pula.
Strategi:
·      Sumbang saran
·      Perbincangan
Nilai:
·      Memberi idea
·      Bekerjasama
BBM:
·      Lembaran (nota 1)
·      Lembaran kerja (aktiviti 1)




Langkah 2
15 minit
(9:10 – 9:25)
·   Pendekatan pembinaan unjuran ortografik sudut ketiga.




·   Guru memberi helaian nota unjuran ortografik sudut ketiga kepada setiap pelajar.

·   Setiap kumpulan diedarkan soalan unjuran ortografik sudut ketiga.


·   Guru membincangkan jawapan







·   Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan secara berkumpulan.

·   Pelajar menerangkan jawapan yang diperoleh langkah demi langkah.

·   Pelajar yang tidak mencapai tahap masteri yang diminta akan mengulangi aktiviti dengan soalan yang lain pula.


Strategi:
·      Sumbang saran
·      Perbincangan
Nilai:
·      Memberi idea
·      Bekerjasama
BBM:
·      Lembaran (nota 2)
·      Lembaran kerja (aktiviti 2)

Penutup
5 minit
(9:35 – 9:40)
·   Rumusan
·   Guru membuat refleksi dan kesimpulan tentang unjuran ortografik sudut pertama dan ketiga.
·   Pelajar mendengar refleksi dan kesimpulan yang diucapkan oleh guru dan menanyakan soalan kepada guru.
Strategi:
·      Soal-jawab
·      Perbincangan
Nilai:
·      Memberi perhatian
BBM:
Tiada

-

 

Refleksi : ……………………………………………………………………………………….




++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN MURID

Sekolah:  Menengah Kebangsaan Puteri

Subjek:  Lukisan Kejuruteraan

Tarikh:  24 Mac 2013                                       Tingkatan: 4 Cemerlang

Masa :  40 minit

Kehadirian: 30 Orang Pelajar

Topik: 5. Lukisan Terbantu Komputer

Hasil Pembelajaran:
·         Membandingkan pengguna CAD dengan kaedah konvensional.
·         Mengenali perisian AutoCAD dengan fungsinya.

Objektif Pembelajaran:
Diakhir pengajaran, para pelajar:
·         Dapat menyatakan ikon-ikon dalam toolbar piawai perisian
       AutoCAD.
·         Dapat mengendalikan pengurusan perisian AutoCAD.

Pengetahuan Sedia Ada:
a.                   Pelajar telah memahami maksud lukisan terbantu komputer.
b.             Pelajar telah mengetahui asas penggunaan AutoCAD secara teori.

Alat Bantu Mengajar
a.       Projektor.
b.       Komputer.

Langkah Pembelajaran  


Langkah
Kandungan

Aktiviti Pembelajaran


 Guru                  

Aktiviti Pembelajaran


Pelajar
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
·   Refleksi pengajaran yang lepas





·     Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
·   Guru menanyakan  
   pelajar akan
   pengajaran
   yang lepas.


·   Guru menayangkan
video perisian terbaru AutoCAD.
·   Pelajar memberi respon pada pertanyaan guru.
                                
                                                 
·   Pelajar    melihat video yang ditayangkan oleh guru.
Strategi:
               ·   Soal-jawab
Nilai:
               ·  Memberi idea
              ·  Perhatian.
BBM:
Klip video




Langkah 1
5 minit
(9:05 – 9:10)
·   Pembahagian kumpulan dan mengagihkan tugasan
·   Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan 5 orang.
·   Guru mengagihkan tugasan kepada pelajar.
·   Pelajar bergerak mengikut kumpulan masing-masing.
Strategi:
·      Pembahagian kumpulan
Nilai:
·      Bekerjasama
BBM:
·      Lembaran kerja

Langkah 2
15 minit
(9:10 – 9:25)
·   Mengaplikasikan lembaran kerja ke dalam bentuk  periasian AutoCAD.





·   Guru sebagai fasilitator.

·   Pelajar melakukan perbincangan dalam kumpulan masing-masing.
·   Dalam kumpulan, pelajar melakukan tugasan yang diberikan.



Strategi:
·      Sumbang saran
·      Perbincangan
·      Menganalisis
Nilai:
·      Memberi idea
·      Bekerjasama
BBM:
·      Lembaran kerja


Langkah 3
10 minit
(9:25 – 9:35)
·   Perbentangan daripada pelajar-pelajar
·   Guru sebagai fasilitator.
·   Pelajar membuat pembentangan hasil tugasan mereka.
Strategi:
·      Pembentangan
·      Soal-jawab
Nilai:
·      Bekerjasama
BBM:
·      Lembaran kerja

Penutup
5 minit
(9:35 – 9:40)
·   Rumusan
·   Guru membuat refleksi dan kesimpulan tentang proses pengarajaran dan pembelajaran hari ini.
·   Pelajar mendengar refleksi dan kesimpulan yang diucapkan oleh guru.
Strategi:
·      Penerangan
Nilai:
·      Memberi perhatian
BBM:
Tiada
-

 



Refleksi : ………………………………………………………………………………………….


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

















                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               




























No comments:

Post a Comment